ЯК ПРОХОДИТЬ ПОЛІГРАФ

Ваш перший тест на поліграфі

Ранок звичайного робочого дня. Ви тільки що приїхали для проходження свого першого тесту на поліграфі. Ви добре виспалися вночі і нормально поснідали. Ви почуваєте себе добре. Ви скоріше за все дещо хвилюєтесь перед тестом. Минулого тижня пропали гроші зі столу Вашого начальника і кільком співробітникам – в тому числі Вам – було запропоновано пройти тест на поліграфі.

Кабінет для проходження поліграфу виглядає дуже просто. На стінах декілька невиразних фотографій, два стільця, стіл і крісло для проходження тесту. На столі перед Вами ноутбук, до якого приєднані поліграф з дротами і трубками. Все акуратно розкладено на плоскій поверхні. Поліграфолог вітається з Вами і потискає Вашу руку, потім запитує, чи проходили Ви таку процедуру раніше. Ви відповідаєте, що ніколи раніше не проходили тест. Вам пропонують присісти на стілець лицем до поліграфолога. Ця частина перевірки – як і всі етапи тесту – також записуються з допомогою засобів аудіовідеозапису. Вам потрібно розуміти, що це одна з умов перевірки.

“Мене звуть Юрій і я буду допомагати Вам пройти тест на поліграфі. Перш за все дозвольте мені розповісти Вам дещо про себе…” Поліграфолог розповідає Вам про себе, про свою освіту, досвід роботи і інші необхідні дані.

Введення в процедуру теста

“Тепер я збираюсь пояснити Вам, що ми будемо робити сьогодні. Цей тест буде тривати близько 3 годин тому, будь-ласка, влаштовуйтесь зручніше. Якщо Вам необхідно буде зробити перерву, просто дайте мені про це знати. Якщо Ви захочете води, я можу налити Вам. Перше, що я збираюсь зробити, це зібрати деяку інформацію про Вас. В тому числі наявність хвороб, психологічних методів лікування, прийом ліків, та іншу інформацію, що може вплинути на Ваш тест. Після цього я збираюсь розповісти Вам, як працює поліграф. Далі, ми будемо обговорювати причини, по яким Ви тут і я дам Вам можливість пояснити ситуацію з пропажою грошей. Після того, як Ви завершите свою розповідь, я буду зіставляти серію запитань, на які Ви будете відповідати “так” або “ні. Ці запитання потрібні будуть щоб впевнитися, що інформація, яку Ви розповіли, правдива. Я буду записувати ці запитання в комп’ютер, а потім задам Вам їх на поліграфі і попрошу відповісти на них чесно. На тесті не може бути ніяких неочікуваних запитань, так що я повинен впевнитися, що Ви розумієте всі запитання, які Вам будуть задані. Після того як ми обсудимо ці запитання, я приєднаю до Вас датчики поліграфа і ми розпочнемо тест. Ми перевіримо ці запитання від 3 до 5 разів. Це необхідно, щоб зібрати достатньо даних для правильного висновку. Єдина частина цього тесту, яка може викликати у Вас незручність – це манжета кров’яного тиску, котра буде накачана близько 5 хвилин. В цей час Ваша рука буде стискатися і це принесе певний дискомфорт. Це не нашкодить Вам. Ваша рука буде почувати себе чудово, як тольки закінчиться тест. У Вас є які-небудь питання про те, що ми будемо робити сьогодні?”

Ви відповідаєте, що у Вас нема запитань, але Ви тривожитесь, що Ваше хвилювання негативно відобразиться на результатах перевірки. Поліграфолог відповідає, що Він розуміє Ваше хвилювання і що Він чекав такого стану. “Поліграф не вимірює хвилювання.” – він Вам скаже. І це правда.

Після того як Ви підпишите документи (медичну анкету і заяву про добровільну згоду), поліграфолог почне задавати запитання про Вас… стан здоров’я, сімейне положення, де працюєте і ким, де Ви проживаєте, Ваш кримінальний досвід, і ще багато чого. Ви розумієте, що співбесіда до теста являється достатньо ретельною. Ви дещо турбуєтесь про те, що пили алкоголь минулими вихідними, однак поліграфолог запевняє, що це не вплине на тест.

Далі поліграфолог розповідає про те, як працює поліграф: “Тепер я збираюсь розповісти Вам, як поліграф визначає, що ми обманюємо. Наші тіла знаходяться під контролем вегетативної нервової системи, котра піклується про основні функції життєдіяльності нашого тіла, як б’ється серце, дихання, температура тіла, і так далі. Ми не маємо свідомого контролю над цією частиною нашого тіла. Вона працює автономно від нашого бажання. Коли Ваше тіло має потребу в підстройці, вона (автономна нервова система) робить це сама по собі. Наприклад, якщо Ви вийшли на вулицю, де температура -20, Ваше тіло почне трястись і температура тіла буде збільшуватися. Ця ж система активує потові залози шкіри, щоб допомогти знизити температуру тіла. Це спосіб збереження Вашого тіла здоровим. Коли Ви тренуєтесь, Ваш організм розпізнає, які м’язи Ви використовуєте, а м’язам необхідне «паливо» для роботи. Це “паливо” поставляється через кровопостачання, тому, коли Ви робите вправи, вегетативна нервова система прискорює серцебиття, щоб Ваші м’язи отримували більше «палива». Таким чином, вегетативна нервова система вносить зміни в Ваше тіло, щоб тримати його в безпечному та комфортному стані. На сьогоднішньому тесті поліграф буде фіксувати роботу вегетативної нервової системи. Через деякий час Ви будете приєднані до датчиків поліграфа, і я задам Вам декілька запитань. Я буду спостерігати, як Ваша вегетативна нервова система реагує на ці запитання. Та частина тіла, котра буде видавати інформацію для поліграфа, не може Вами проконтролюватися, тому я отримаю необхідну інформацію, хочете Ви цього чи ні”.

Поліграфолог продовжує. “Наші тіла мають унікальну властивість захистити себе, коли нам загрожує будь-що або, коли ми знаходимось у небезпеці. Наприклад, якщо Ви йдете по доріжці і побачили гадюку, Ваше тіло зреагує на змію. Причиною такої реакції являеться те, що Ваш мозок сприймає цю змію в якості потенційної загрози – її укус може бути болісним – і автономна нервова система вмикає певні зміни, щоб допомогти Вам підготуватися до подальших дій, направлених на уникнення небезпеки. Адреналін викидається у Вашу кров, більше крові направляеться до м’язів у випадках, коли вони необхідні, Ваш процес травлення уповільнюється, змінюється дихання, і потові залози шкіри стають більш активними. Так наші тіла природньо реагують, коли ми стикаємось з небезпекою. Точно так же відбувається на поліграфологічному тестуванні. Я поясню”.

«При проходженні поліграфа, люди обманюють, як правило, по одній причині. Вони зробили щось неправильно. Вони розуміють, якщо про те, що вони зробили, дізнаються інші, їх можуть покарати. Покарання може бути різним: заключення у в’язниці, зіпсовані стосунки з близькими людьми, втрата роботи або грошей. Природньо, що люди не хочуть бути покараними за свої вчинки. А як можна уникнути покарання? Зробити так, щоб про вчинок ніхто не дізнався. Тому люди починають обманювати на поліграфі відносно тих вчинків, за які відчувають можливі покарання. Обман на поліграфі — це просто спосіб захистити себе, тримати себе поза небезпекою. Так же, як на прикладі зі змією, мозок буде намагатися вивести людину із тієї небезпеки шляхом створення реакції самооборони. Поліграфолог побачить таку відповідь на поліграфі, оскільки автономна нервова система буде мобілізувати ресурси організму в момент появи небезпеки (запитання). Цю реакцію автономної нервової системи ніхто не зможе зупинити чи проконтролювати.»

“У Вас є які-небудь запитання” – запитує поліграфолог.

“Ні, мені все зрозуміло” – відповідаєте Ви.

Передтестова бесіда.

На цьому етапі поліграфолог почне обговорювати деталі Вашої справи. Ви говорите поліграфологу, що Ви нічого не знаєте про пропавші гроші. Ну, скоріше за все це не зовсім вірно. Ви чули про співробітника, у котрого були фінансові проблеми, і він попрохав Вас позичити йому гроші в той же день, коли пропали гроші зі столу Вашого начальника. Ви вирішили розповісти про цей факт поліграфологу. Також Ви розповіли все, навіть незначні деталі, які можливо відносяться до цієї події. Тепер Ваша совість чиста. Ви впевнені, що у Вас більше немає інформації про пропажу грошей. Поліграфолог запитує про те, чи були у Вас раніше в житті ситуації, коли Ви крали або робили щось подібне. Ця інформація допомагає зробити висновок про Вашу причетність або непричетність.  Ви впевнені, що у Вас в біографії немає таких вчинків, тому і ці запитання Вас не турбують.

Далі, поліграфолог записує складені запитання в комп’ютерну програму. Він задає Вам складені запитання ще раз. Ви почуваєте себе більш комфортно. Тепер Ви знаєте, що на ці запитання Ви зможете відповісти без проблем. Ви починаєте поступово заспокоюватися. Ви зрозумієте, що, напевно, всі, хто проходить поліграф, відчувають приблизно те ж саме.

Етап перевірки.

На цьому етапі поліграфолог просить Вас присісти в крісло і почне одягати датчики поліграфа. Гумові трубки розміщені навколо грудей і живота. Вони будуть записувати Ваше дихання. Манжета кров’яного тиску буде одягнена на плече. Цей датчик буде фіксувати зміни артеріального тиску і пульсу. Деякі дроти будуть приєднані до Вашої руки – або до пальців, або до долоней. Ці датчики будуть записувати зміни активності Ваших потових залоз. Є також датчики, на які Ви сідаєте, і які підкладаються під Ваші руки та ноги. Вони необхідні для того, щоб записувати будь-які рухи або м’язові скорочення під час перевірки. Ви будете сидіти так, щоб не бачити поліграфолога – повернутим до пустої стіни. Це дозволить Вам не відволікатися в ході перевірки.

Вам пояснять, що Ви повинні сидіти не рухаючись і не розмовляти під час тесту. Вам необхідно дивитись прямо перед собою. На запитання відповідати тільки «так» або «ні». Під час тесту Вас просять не робити глибоких вдихів. Манжета кров’яного тиску накачується повітрям і Вас попереждають, що перший тест розпочинається.

Поліграфолог починає задавати Вам ті запитання, які Ви разом обсудили попередньо під час бесіди. Вам легко відповідати на ці питання, оскільки Ви вже відповідали на них. Під час першої послідовності запитань, у Вас затекла рука і Ви змінили її положення. Поліграфолог замітив це, нагадав Вам про необхідність сидіти спокійно і не рухатися. Хвилин через п’ять, перший тест закінчиться і повітря буде випущене з манжети у Вас на руці. Вам нададуть деякий час відпочити від теста. Такий же тест повторюється від 3 до 5 разів. Після кожного тесту Вам дають час відпочити. Нарешті, поліграфолог знімає манжету кров’яного тиску з Вашої руки. І говорить, що фаза перевірки завершена і графіки уже записані.

Післятестова бесіда.

Після аналізу графіків, отриманих в ході тесту, поліграфолог говорить Вам, що Ви пройшли свій тест на детекторі брехні, і що Ви можете йти.

Якщо б була проблема, то поліграфолог попросив би Вас пояснити, чому Ви не змогли пройти запитання тесту. Ви отримаєте можливість пояснити, чому у Вас виникли проблеми у тесті. Ці проблеми можуть виникнути тому, що Ви вкрали гроші, або може й тому, що Ви знаєте більше про пропавші гроші, але не розповіли все до початку теста. Можливо, Ви навіть знаєте, хто взяв гроші, але вирішили промовчати. Це Ваш останній шанс дати пояснення, перш ніж тест буде завершено.

Якщо поліграфолог по отриманим графікам не може прийти до однозначного висновку, Вам може бути запропоновано зробити перерву і повернутися до нової серії запитань. Це потрібно для того, щоб зібрати більше даних для прийняття об’єктивного рішення по тесту.

Примітки:

Вищевикладений сценарій дещо спрощується з фактичним проходженням поліграфа (детектора брехні). Ця процедура може займати від 1 до 3 годин від початку до завершення. Не дивлячись на це, встановлюються протоколи для проведення тестувань на поліграфі, багато експертів можуть використовувати варіації базової техніки, спираючись на власній досвід.