Те, що Ви дійсно повинні знати про поліграф:

Поліграф використовується з метою детекції брехні і являється інструментом, котрий відслідковує і записує різноманітні реакції симпатичної і парасимпатичної нервової системи в той час, як ряд ретельно підготовлених і складених по визначеним правилам запитань задаються досліджуваній особі.

Ці реакції включають в себе зміни артеріального тиску, частоти пульсу, електро-шкірної активності і дихання, але можуть включати в себе додаткові компоненти, наприклад, такі які вимірюють об’єм крові і датчики руху. Термін “поліграф” походить від грецьких слів «полі» (багато) і «граф» (писати) у дослівному перекладі “багатописець”. Назва походить з того, що дане обладнання одночасно реєструє, вимірює і записує фізіологічні показники людського організму.

Поліграф являється науково-обгрунтованим інструментом, який використовується поліграфологом в ході тесту з метою перевірки правдивості заяв людини, котра проходить тест.

Точність поліграфа

Якщо тест проведений правильно, середня точність буде перевищувати 90%. Точність поліграфа в значній мірі залежить від наступних елементів:

– метод, що використовується експертом;

– освіта поліграфолога (див. «Як вибрати поліграфолога»);

– скільки запитань було задано в ході перевірки. Чим більше запитань, тим менше точність. Використання тільки одного запитання буде давати найвищий рівень точності, який тільки може бути досягнутий. Більшість сучасних методик розроблені для перевірки одного “конкретного запитання”. Добавлення навіть одного додаткового запитання подвоює частоту помилок;

– правильності складання запитання. Запитання повинні бути сформульовані згідно чітких правил. (див. «Правила складання запитань»).

Сучасні стандарти поліграфології потребують, щоб точність методики перевірки була, по крайній мірі 90%. Ця методика повинна бути затверджена Американською асоціацією поліграфологів. Переконайтесь, що Ваш поліграфолог використовує перевірену техніку на детекторі брехні.

Фактична марка і модель поліграфа, який використовується, не так критичний, як вищевказані елементи. Гарний експерт може забезпечити надійні поліграфологічні послуги, використовуючи любий калібрований поліграф.

Чому Важливо використовувати затверджені методи тестування?

Методи, затверджені Американською асоціацією поліграфологів, мають точність більше 90%. Всі ці методи пройшли наукове обгрунтування і ретельну перевірку як в лабораторних так і в польових умовах. Існують і інші методи, які не були затверджені офіційно. Ці методи також можуть вирішити проблему тестування, але їх точність не буде достатньо високою

Такого терміну, як «детектор брехні», не існує.

Люди обманюють по різним причинам. Деяка брехня називається несерйозною, як: “Мені пасує ця спідниця?” Інший обман може бути більш серйозним, як: “Ні, я не крав зниклі гроші”. А щось середнє, наприклад: “Так, у мене великий досвід роботи з цією програмою.” В дійсності, дуже мало відбувається в мозку, коли ми говоримо неправду. Там немає такого терміну, як типова “реакція обману.” Іншими словами, коли Ви обманюєте, це не означає, що Ви будете мати якусь специфічну реакцію на неправду. Тому, якщо поліграф не фіксує брехню, що ж він реєструє?

Еволюція людей (і тварин) привела до появи більшої кількості механізмів самозахисту. Ці механізми спрацьовують всякий раз, коли ми знаходимось в небезпеці або нам щось загрожує. Наприклад, якщо Ви натрапили на отруйну змію, Ваш мозок швидко відреагує на це, оскільки змія може причинити Вам шкоду. Ця реакція відбувається автоматично. Ініціюється програма самозахисту Вашого організму: виділяється адреналін, щоб покращити Вашу пильність, прискорюється пульс, щоб додаткова кров направлялась до м’язів у випадку, якщо Ви повинні захищати себе фізично, Ваші шкірні залози становляться більш активними, Ваш процес травлення уповільнюється, у Вас змінюється дихання. Після цих стрімких змін Ви більше підготовлені до потенційної небезпеки, ніж були декілька секунд назад. Даний механізм самозахисту активувався без участі Вашої свідомості.

Причина, по якій людина говорить неправду, являється більш важливішою на поліграфі, ніж сама неправда. Коли ми робимо щось неправильно, наприклад, скоюємо злочин або робимо те, чого не можна було робити, ми розуміємо, що якщо нас спіймають, ми будемо покарані за це. Це покарання може бути різним: позбавлення волі, неприємні відчуття докорів сумління, втрата нинішньої чи майбутньої роботи, втрата грошей чи стосунків. Інстинкт самозахисту змушує нас хотіти уникнути цього покарання – тому ми обманюємо. Іншими словами, обман являється актом самооборони. Зазвичай ми обманюємо для того, щоб уникнути покарання. Якщо нас спіймають на обмані – це означає, що ми будемо покарані. Наше розуміння наслідків обману включає механізм самооборони організма. Поліграф — це тонко сконструйований інструмент, який реєструє реакції симпатичної і парасимпатичної нервової системи людини і здатен вловити включення механізму самозахисту в процесі обману. Поліграф реєструє не обман, а механізм самооборони, який вмикається при наявності небезпеки. Наше тіло створює цю реакцію, щоб уникнути наслідків нашого вчинку.

Ще один елемент, який дає можливість визначати приховану інформацію, називається когнітивний дисонанс. Зазвичай, люди говорять правду. Це не потребує ніяких зусиль. Коли ми обманюємо, ми повинні змусити себе це зробити, а це провокує конфлікт в нашому організмі. Цей конфлікт всередині нас породжує реакцію, тому що ми повинні свідомо боротися зі своєю нормальною поведінкою. В результаті цього конфлікта відбуваються певні зміни, які реєстуються з допомогою поліграфа. Як проходить поліграф, див. тут.

Чи можна обманути сучасний поліграф.

Сучасний поліграф реєструє зміни в симпатичній і парасимпатичній нервовій системі. Це складові автономної нервової системи, які працюють незалежно від нашої свідомості. Наприклад, Ваші легені і серце продовжують працювати навіть тоді, коли Ви спите і Вам не потрібно думати про це. Роботу цих органів свідомо можна дещо змінити, але будь-який практикуючий поліграфолог навчений виявляти людей, котрі намагаються це зробити. Малоймовірним являється той факт, що люди можуть обманути поліграф, але це можливо. Точність сучасних методик становить більше 90%. Більшість експертів в наш час використовують датчики виявлення протидії, які легко ідентифікують людей, що намагаються змінити результат перевірки. Нажаль, багато чесних людей не проходять тести тільки тому, що намагались впливати на хід перевірки. Ці люди начитались інформації про те, як вплинути на хід перевірки із різних інтернет-ресурсів. Якщо поліграфолог виявляє спроби протидії, він зупиняє такий тест з негативним результатом. Іншими словами, методи протидії, які вказані в інтернеті, не дозволяють спотворити результат перевірки. Недавні дослідження 2008–2009 років постановили, що більшість людей, котрі намагались використовувати методи протидії, отримували ще більш негативні результати (мається на увазі бальна оцінка, яка вказує на обман). Використання ліків теж не допомагає пройти тест, оскільки такий тест, як правило, безрезультативний. В таких випадках призначається повторна перевірка.