ІСТОРІЯ ПОЛІГРАФА

Данієль Дефо

Написав ессе під назвою "Ефективні схеми попередження вуличних грабежів і припинення інших нічних порушень" (англ. "An Effectual Scheme for the Immediate Preventing of Street Robberies and Suppressing all Other Disorders of the Night"), в якому він вказав, що вимірювання пульсу підозрюваної людини з метою відрізнити правду від брехні було б досить зручно, ефективно і гуманно. Ця пропозиція Дефо являлась першою, і досить розумною пропозицією використовувати медичні знання у боротьбі проти злочинності.

Анжело Моссо

Довів, що в залежності від величини емоційного напруження змінюється ряд фізіологічних показників. Винайшов декілька видів плетизмографа (грецьк. plethysmos наповнення, збільшення + грецьк. grapho писати, зображувати) - прибора для реєстрації змін об’єму кінцівок при різному кровонаповненні.

Марі Габріель Ромен Вігуру

Розкрив феномен, відомий в теперішній час як шкірно-гальванічний рефлекс - мимовільна (рефлективна) зміна електричного опору шкіри у зв’язку з впливом різноманітних подразників (стимулів) чи психічними переживаннями. Серед відомих світових вчених, які здійснили суттєвий внесок в дослідження шкірно-гальванічного рефлексу - грузин Іван Романович Тарханов (1846-1908), француз Шарль Самсон Фер (1852-1907), німець Георг Стікер (1860-1960) і швейцарець Отто Верагут (1870-1944).

Джеймс Маккензі

Створив клінічний поліграф - прибор, з допомогою якого став можливим медичний огляд з одночасним фіксуванням всіх коливань судинних пульсів (променевого, венозного та артеріального) гравірувальною голкою на обертаючому барабані з закопченим папером.

Чезаре Ломброзо

У 1895 році італійський тюремний врач-психіатр, піонер-кримінолог, Чезаре Ломброзо (1835-1909), використав перший в історії прибор для детекції брехні - гідросфигмограф. Цей прибор реєстрував у досліджуваної людини зміни тиску крові і частоти пульсу після того, як їй ставились запитання, релевантні до скоєного злочину.

Вітторіо Бенуссі

У 1914 році італієць Вітторіо Бенуссі (1878-1927) використав прибор для реєстрації дихання при проведенні допитів підозрюваних у скоєнні злочину. В якості інформативних показників використовувались частота і амплітуда дихання, реєструємі з допомогою прибора - пневмографа (грецьк. pneuma дихання + грецьк. grapho писати, зображувати). Бенуссі визначав обман і правдивість, використовуючи т. з. співвідношення тривалості вдиха і видиха.

Джон Ларсон

Перший поліграф (детектор брехні), придатний для розслідування злочинів, був створений у 1921 році студентом-медиком Каліфорнійського університету і співробітником Поліцейського департаменту американського міста Берклі штату Каліфорнія - Джоном Ларсоном (1892-1965).

Поряд з поліграфом, лікар Ларсон використав тест/научну процедуру, розроблену в 1915 році лікарем Уїльямом Марстоном (1893-1947) в Гарвардській психологічній лабораторії, що примінялась їм в різних розслідуваннях в роки Першої світової війни. Лікар Ларсон модифікував процедуру лікаря Марстона і застосовував її в поліцейській справі Поліцейського департаменту американського міста Берклі, починаючи з 1921 року. Метод проведення інтерв’ю Джона Ларсона, відомий під назвою Релевантна/іррелевантна процедура, заключалась в задаванні питань, які стосувались і не стосувались розслідуємого злочину.

Перша згадка про використання детектора брехні для захисту комерційних інтересів датована 1923 роком. Американський поліграфолог Джон Ларсон, по заявці власників ряду магазинів, провів обстеження 38 працівниць жіночої статі для того, щоб виявити, хто з них крав товари з магазину. Результати перевірки однієї жінки викликали підозри, оскільки вона відреагувала набагато сильніше на питання про крадіжки, ніж решта підозрюваних. Після пред’явлення результатів тестування, вона зізналась у систематичних крадіжках.

Леонард Килер

Кіллер (студент психології Стенфордського університету, працював у Департаменті поліції міста Берклі), вніс два суттєвих вдосконалення в поліграф Ларсона: металічний сильфон для високоякісної реєстрації змін в кров’яному тиску, пульсі і диханні, та кімограф, котрий дозволяв поліграмному паперу рухатися під пишущими перами поліграфа з постійною швидкістю.

У 1948 році Леонард Кіллер заснував Поліграфологічний інститут Kіллера, який розташовувався на вулиці Огайо в місті Чикаго - перший в світі учбовий заклад по підготовці поліграфологів. Інститут випустив багато відомих експертів в області поліграфології.

Кіллер додав третій компонент до свого поліграфа - психогальванометр - пристрій для вимірювання змін в опорі шкіри.

Отримав патент на створений ним поліграф.

У 1944 році в таборі військовополонених, що розташовувався в парку «Папаго» (штат Аризона, США), один із полонених членів екіпажу німецького підводного човна був задушений насмерть. Слідчі не могли розкрити злочину, тому полковник Ралф Пірс запросив до табору відомого поліграфолога Леонарда Кіллера, про успіхи в роботі котрого чув неодноразово. Результати перевірок не детекторі брехні, проведених Кіллером, указали на причетність семи полонених до скоєння злочину.

Серпень 1945 року, в Форті Гетті (штат Род-Айленд, США), полковник Пірс, Кіллер та інші поліграфологи використовували детектор брехні для перевірки кількох сотень німецьких військовополонених, з яких потрібно було відібрати кандидатів на поліцейські посади в післявоєнній Германії.

Джон Рід

Юрист по освіті - один з найвідоміших у світі поліграфологів і спеціалістів по проведенню допитів, автор ряду всесвітньо відомих посібників по даним дисциплінам. Рід створив т. з. «поліграф Ріда», який окрім кров’яного тиску, пульсу, дихання і опору шкіри, реєстрував також м’язову активність рук, стегон і ступнів з допомогою сенсорів руху, вмонтованих під підлокітники та сидіння поліграфологічного крісла. Джон Рід розробив знамениту опитувальну методику – Методику контрольних запитань Ріда, включив контрольне запитання в існуючу Релевантну/іррелевантну методику. Рід вважається «батьком контрольних запитань».

Клів Бакстер

Відкриття Школи детекції брехні Бекстера (м. Сан-Дієго, США)

Директор, Клів Бекстер (також Клів Бакстер), вніс величезний внесок в розвиток психофізіологічної детекції брехні, створив Методику порівняння зон Бекстера. Бекстер також являється автором першої в світі системи цифрової оцінки поліграм. Методика порівняння зон і система цифрової оцінки поліграм стали стандартом в області детекції брехні у всьому світі.