Чи можна довіряти результатам тестування на поліграфі, проведеного в рамках зйомок телевізійних передач?

3f61d985410c6a85086a16c651b2e960.jpg

Поліграф як прилад, здатний реєструвати фізіологічні прояви брехні, спочатку створювався з метою розкриття кримінальних злочинів за допомогою виявлення прихованої інформації в осіб, до них причетних. Однак, на сьогоднішній день кількість сфер, де застосовується даний інструмент, значно збільшилася:

  • “Детектор брехні” найбільш часто використовується у випадках розслідування крадіжок, розкрадань майна, шахрайства як у приватних осіб, так і під час службових розслідувань на підприємствах;
  • тестування на поліграфі актуальне в комерційних компаніях, де проводяться перевірки кандидатів при прийомі на роботу, а також планово тестують працюючих співробітників;
  • до послуг поліграфологів нерідко звертаються і приватні особи, які наймають домашній персонал (нянь, охоронців, доглядальниць, кухарів);
  • проходження тесту на поліграфі допомагає бізнес-партнерам при укладанні угод переконатися у відсутності прихованих мотивів і намірів своїх опонентів;
  • поліграф також ефективний у вирішенні побутових суперечок (перевірка подружньої вірності, домашнє насильство та ін.).

Окремо можна виділити галузь, в якій поліграф на сьогоднішній день міцно закріпився – це телебачення, де даний тест став або елементом, а іноді й основою різних ток-шоу по всьому світу. Крім того, не можна не згадати, що в наш час поліграф став інструментом для публічного вирішення спорів, що стосуються відомих політичних діячів. При цьому в деяких телепередачах “детектор брехні” наділяють мало не магічними і телепатичні властивостями.

Чи варто довіряти результатам тих тестів, які ми бачимо по ТБ, і так чи насправді відбувається процедура, як нам її демонструють з екрану?

В першу чергу, варто сказати, що поліграф – це прилад, що реєструє фізіологічні реакції людини, які проявляються в момент спроби навмисно збрехати. Оскільки брехня – це абстрактне поняття, що не піддається точному математичному обчисленню, то для того, щоб тест міг досягти своєї максимальної достовірності (95%), необхідно, щоб був строго дотриманий ряд вимог, починаючи від стану самого тестованого на момент проведення процедури, закінчуючи вимогам до місця, часу і умов проведення тесту.

Ці вимоги були розроблені практикуючими експертами в сфері поліграфології спільно з американською міжнародною організацією в області стандартизації – “ASTM International”, яка існує з 1898 року і займається розробкою стандартів по всьому світу.

Нижче приведені деякі з цих вимог:

  • вимоги до місця проведення тестування

Кабінет, де проводиться тест, повинен бути повністю звільнений від відволікаючих тестовану людину об’єктів, сюди також відносяться зовнішні шуми і сторонні особи. Це вкрай важлива умова проведення тесту, яка практично завжди не дотримується в рамках телезйомок. Крім операторів, ведучого та залу глядачів, нерідко в студії можуть бути присутні близькі люди тестованого, які створюють додаткове психо-емоційне навантаження на людину, що проходить тест, що знижує концентрацію уваги на питаннях тестування, і, як наслідок, погіршує достовірність процедури;

  • вимоги до часу проведення процедури

Часом, найбільш сприятливим для початку процедури тестування із застосуванням поліграфа, є перша половина дня. Найчастіше, телешоу починаються ввечері, іноді пізно, щоб максимально охопити цільову аудиторію глядачів. В цей час організм людини виснажений і його здатність адекватно реагувати на стимули в тесті набагато нижче в порівнянні з початком дня;

  • вимоги до питань перевірки

Фундаментально важливо, щоб у ході проведення тестування із застосуванням поліграфа для людини були складені правильні ключові питання. Питання перевірки не можуть стосуватися почуттів, бажань, емоцій, думок, намірів, фантазій, тобто абстрактних і суб’єктивних понять. Вони повинні описувати конкретний вчинок, що скоєний в минулому і зберігається в пам’яті людини. Крім того, питання повинні бути чітко і прямо сформульовані, містити в собі тільки одне дієслово, що описує дію, а загальна кількість питань, які допустимо перевірити за одне тестування, не повинна перевищувати 4-х в разі розслідувань і 10 в разі скринінгових тестів (без наявності конкретної фабули). Ця вимога пояснюється тим, що при збільшенні кількості питань концентрація уваги людини падає і в підсумку достовірність процедури значно знижується.

У телешоу ми часто бачимо, що поліграфологи задають питання про кохання \ ненависть, тобто, про почуття, що, звичайно ж, дуже цікаві глядачам, але, фактичної цінності такі результати не мають, оскільки почуття або емоція – це дуже нестійке і суб’єктивне поняття, яке складно виміряти, і, тим більше, складно виміряти брехню щодо нього.

Таким чином, з огляду на те, що в умовах телезйомки фахівці-поліграфологи заради ефектності шоу нехтують багатьма стандартами, затвердженими для процедури проведення тестування з використанням поліграфа, точність висновку, отриманого в результаті такого тесту, прагне до точності підкидання монетки.

polytest-logos-white

У нас вузький список послуг. Ні продажу обладнання або навчання нових фахівців. Ми не знімаємось на ТБ, не створюємо професійні організацій. У нас немає академічних ступенів. Ми не заявляємо, що ми кращі фахівці в Україні. Але ми з упевненістю можемо сказати, що у нас достатньо знань і досвіду, щоб вирішити практично будь-яку проблему замовника.

Copyright 2015-2020. Все права защищены.


Разработка и продвижение сайтов SEO2
Call Now Button